OMNITRONIC MES-15BT2 Wireless PA System
OMNITRONIC
Stock for approx. 12 wk(s)
349,00
add to cart
Find a dealer
Stock for approx. 12 wk(s)
List price excl. 19% VAT
Prices in retail stores may vary.
No. 13106961
svg
svg
microphone 3.2 cm
The wireless PA system MES-15BT2 is a combination of a 2-way speaker system with 38 cm woofer and a
3-channel power mixer with connections for microphones and line sources such as notebooks and CD
players. The amplifier supplies a power of 90 W maximum. Stream your music wirelessly from your
storage devices and SD(HC) memory cards and convenient control via IR remote control. The PA system
features two wireless single antenna receivers operating with the fixed UHF frequencies 830 and 864 MHz.
speech and vocals to the receiving units. The compact PA system is a perfect partner for all mains
(230 V) or via 12 V direct current from an external source (e.g. car battery). The light-weight black plastic
trolley-like mobility.
Portable 15" PA system with 2 UHF receiver units, audio player and Bluetooth
  • Portable all-in-one PA system with 45 watts output power
  • Battery pack must be ordered separately
  • 3-channel power mixer (45 W RMS) and 2-way speaker system with a 38 cm woofer (15")
  • SD card slot and USB port
  • UHF receiver units and 2 matching wireless microphones
  • 2 mono microphone channels
  • 1 stereo input channel for line signal sources e.g. CD players and notebooks
  • Adjustable reverb effect for wireless microphones/microphone channels
  • Graphic 5-band EQ, master volume control
  • 2 master outputs (mono)
  • Terminals for external 12V battery operation (e.g. car battery)
  • Cordless, flexible and versatile
  • Battery operation up to 5h
  • Integrated automatic charging of the battery and status indicator
  • Black metal grille
  • 2 Rugged carrying handles
  • Trolley
  • Application possibility: Standing; monitoring; on stand
audio player
  • Control via Bluetooth; IR remote control
  • Bluetooth: operating range up to 10m
  • 2.4 GHz license-free worldwide
microphone
  • Polar pattern: Cardioid
  • Operating range up to 30m
Technical specifications
Spare parts
User manual
Downloads
Manufacturer information
Scope of delivery
Save money: This article is available in a bundle.
Accessories
Loading accessories. Please wait...
Omnitronic MES-Series title image
Omnitronic MES-Series
Totally free - Battery solutions for location-independent events
The mobile PA systems of the MES series from Omnitronic provide everything mobile sound needs: a 3-channel power mixer with 45 watts RMS is combined with a 2-way speaker system with 12“ or 15“ subwoofer (depending on the model). The integrated automatic charging system ensures that the built-in battery (optionally available) is charged when the speaker is connected to the power supply. If no power connection is available, the battery provides up to five hours of wireless music enjoyment. And in an emergency, terminals even allow you to power the box with 12 V, for example from your car.
Omnitronic MES-Series connections
Connections
Wireless Microphone Inclusive
Announcements and moderations are also possible without any problems, as the MES boxes come with 2 radio receivers with matching dynamic handheld microphones (864MHz bzw. 830MHz).