OMNITRONIC WAMS-65BT Wireless PA System
Power supply:100-240 V AC, 50/60 Hz
Or
12V DC
Power consumption:60 W
Protection class:Protection class I
Output power:40 W RMS
Battery/battery pack (not included)
Frequency range:62 - 18000 Hz
THD:<0.5 % at 1 kHz
Cooling:Passive convection cooling
Frequency band:UHF 863 - 865 MHz
Carrier frequency:865 MHz
Frequency stability:± 0.005 %
Frequency selection:Fixed frequencies
Housing color:Black
Attachment system:Flange: Ø 35mm
Circuitry:Class D
Control elements:Echo effect control, audio player
Status LED:Power, peak, ON AIR, signal, charge status indicator
Connections:Input: microphone via 1 x 3-pin XLR
Input: line via 1 x stereo RCA
Output: line via 1 x 6.3 mm plug (unbal.)
Channels:Microphone channel: 1 x mono via XLR, channel control via rotary dial
Input channel: 1 x stereo via RCA, channel control via rotary dial
Input channel: 1 x stereo via audio player, channel control via rotary dial
Input channel: 1 x mono via radio, channel control via rotary dial
Master output: 1 x mono, channel control via rotary dial, tone control EQ
Speaker:1 x woofer 6.5"
1 x tweeter 1"
Type of speaker:Compact cabinet speaker; wireless PA system
Type of construction:Vented
Carrying handle:1 pc/pcs
Material:ABS Acrylonitrile butadiene styrene
Color:Black
Dimensions:Width: 23.5 cm
Depth: 22 cm
Height: 35 cm
Weight:4.15 kg
Microphone
Power supply:3V DC
Power connection:Battery/battery pack
Capsule type:Dynamic
Polar pattern:Cardioid
Battery:2 x Mignon (AA) (not included)
Range:Range up to 30m
RF power output:10 mW
Modulation:FM
Switch:On/off/mute switch
Material:Plastic
Dimensions:Length: 26 cm
Diameter: Ø 4 cm
Weight:0.115 kg
Audio player
Control:Bluetooth; IR remote control
Bluetooth device name:Omnitronic
Audio player:USB + SD + Bluetooth
Range:Bluetooth: range up to 10m
Frequency band:2.4 GHz
Display type:4 digit 7-segment LED display
Music format:MP3, WAV
Available storage media:USB devices/SD cards max. 32GB (FAT 32)
Remote control
Power supply:3V DC
Battery:1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in
Range:Range up to 10m
Battery pack
Battery pack type:1 x lead 12 V, 2900 mAh,
Battery pack:Battery operation up to 4h
Recharging time 4h
OMNITRONIC WAMS-65BT Bodypack Transmitter incl. Headset
Type:Bodypack with microphone
Frequency range:40 - 18000 Hz
S/N ratio:>105 dB
THD:<0.5 % at 1 kHz
Range:Range up to 50m with line-of-sight
Carrier frequency:865 MHz
RF power output:10 mW
Modulation:F3F
Connections:1 x 3.5 mm jack (mono) mounting version screwable
Material:Plastic
Dimensions:Width: 6.4 cm
Depth: 3.6 cm
Height: 10 cm
Weight:0.09 kg
Microphone
Capsule type:Condenser
Color:Black
Weight:0.023 kg
Akku 12V/2900mAh WAMS-05 / WAMS-65
Packaging units
PUEANWeightDimensions
140263976072086,50 kg46cm x 36cm x 27cm
Downloads
Spezifications
All images
NameVersionLanguage
20000567-Images-.zip
OMNITRONIC Set WAMS-65BT + Bodypack transmitter incl. headset + Battery
OMNITRONIC
Stock for approx. 12 wk(s)
189,00
add to cart
Find a dealer
Stock for approx. 12 wk(s)
List price excl. 19% VAT
Prices in retail stores may vary.
No. 20000567
svg
svg
microphone 4 cm
Set consisting of:
mpn13107003
1 x OMNITRONIC WAMS-65BT Wireless PA System
mpn13107005
1 x OMNITRONIC WAMS-65BT Bodypack Transmitter incl. Headset
mpnE0055612
1 x Akku 12V/2900mAh WAMS-05 / WAMS-65
Portable 6.5" PA with matching battery incl. pocket transmitter with headset microphone
Portable 6.5" PA with wireless microphone, audio player, Bluetooth and 40 W peak power
  • Portable all-in-one PA system with 40 watts output power
  • 4-channel mixer
  • 2-way bass-reflex system
  • SD card slot and USB port
  • 1 microphone input (XLR) with adjustable reverb effect
  • UHF receiver unit and matching wireless microphone
  • Power-efficient and battery-saving class D amplifier
  • Tone control and master control
  • Integrated automatic charging of the battery
  • The device is cooled by passive convection cooling
  • UHF 863 - 865 MHz License-free and approved in Europe
  • Black metal grille
  • Rugged carrying handle
battery pack
  • Battery pack must be ordered separately
  • Cordless, flexible and versatile
  • Battery operation up to 4h
audio player
  • Control via Bluetooth; IR remote control
  • Bluetooth: operating range up to 10m
  • 2.4 GHz license-free worldwide